Strona główna
 O szkole
 
Nasze znaki szczególne
 
Nauczyciele
 
Publikacje nauczycieli
 
Samorząd Uczniowski
 
Osiągnięcia uczniów
 
Koła zainteresowań
 
Aktualności
 
Archiwum 2008-2009
 
Archiwum 2005-2007
 
Kalendarz wydarzeń
 
Plan lekcji ucznia
 Wykaz zajęć pozalekcyjnych

 
Pracownie EFS
 
Galeria
 
Linki


Jesteś gościem
na naszej stronie

 

 

 

Aktualności

OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2011/2012

NASZ LAUREAT ,, ZAGIMAKA''

Wojciech Socha uczeń kl. IIA został Laureatem Konkursu Matematycznego ,, Zagimak". Finał konkursu odbył się 17 marca w Zamościu.
Nasz Wojtek zakwalifikował się też do finału Konkursu Informatycznego ,, Algorytm".

 Gratulujemy Wojtkowi sukcesów !!!

Mistrzyni słowa laureatką Konkursu Krasomówczego 

Uczennica naszego gimnazjum - Dominika Sereda z III C - 29 lutego 2012 roku zdobyła tytuł Laureata Konkursu Krasomówczego.
      
Eliminacje wojewódzkie tego konkursu polegały na napisaniu mowy pochwalnej i wygłoszeniu jej przed komisją. Dominika poradziła sobie rewelacyjnie, jak zawodowy retor.
Jako laureatka konkursu kuratoryjnego jest zwolniona z całej części humanistycznej egzaminu. W rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych otrzymuje maksymalną liczbę punktów możliwych do uzyskania z języka polskiego i historii oraz odpowiednią adnotację na świadectwie. To otwiera jej drzwi do każdego liceum.
       Ech, który dyrektor nie chciałby mieć u siebie w szkole takiej zdolnej uczennicy...
   23 maja w Lublinie nasza mówczyni weźmie udział w wielkiej gali podsumowania konkursów przedmiotowych, w której uczestniczą tylko najlepsi, czyli laureaci z całego województwa.
     Dominice gratulujemy serdecznie, a klasy pierwsze i drugie zachęcamy, żeby ćwiczyły popisy oratorskie. Czekamy na następnych laureatów w przyszłym roku szkolnym.

I miejsce w Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Uczeń Wojciech Jargieło z klasy III B zajął I miejsce w eliminacjach miejskich Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. III miejsce wywalczył Nikodem Ziomek z klasy IIIC.

 

 INNE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

1.Wojciech Socha z kl. II a zakwalifikował się do finału Konkursu Matematycznego,, Zagimak”

2. Krzysztof Bednarz  zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

3. Sylwia Gorczyca, Magdalena Peć i Dominika Sereda – etap okręgowy Konkursu Krasomówczego.

4. Sylwia Gorczyca Magdalena Peć i Dominika Sereda – etap okręgowy Konkursu Polonistycznego

5. Dominika Sereda – finalistka Konkursu Krasomówczego,  finał odbędzie się  29.02.2012 r.

6.Wojciech Jargieło zakwalifikował się do finału Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” i zdobył III miejsce na szczeblu powiatowym . 

 

 W październiku odbyła się 18 edycja międzynarodowego konkursu językowego „Test Oxford Plus”. Laureatami zostali następujący uczniowie:

         - Magdalena Peć i Karolina Grygiel – 92/ 100 pkt

         - Sylwia Gorczyca, Aleksandra Mazurek, Dominika Sereda i Apolonia Martens – 88/100 pkt

         - Rafał Dycha – 84/100 pkt

         - Izabela Rejman, Natalia Mazur i Aleksandra Bździuch – 80/100 pkt

W konkursie wzięło udział 22 uczniów.

Akcja – KORKI

   Zapraszamy wszystkie klasy do udziału w konkursie na zbiórkę korków na Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach. Co miesiąc w wyznaczony dzień, przedstawiciel klasy przyniesie korki do świetlicy Gimnazjum. Klasa, która do końca maja wagowo zbierze najwięcej korków otrzyma nagrodę Dyrektora Szkoły.

Wiosenne newsy semestralne SU 

Zmiany za oknem... zmiany w rozkładzie zajęć..., ale i w szkolnych tradycjach!
Otóż, Samorząd Uczniowski naszej szkoły planuje kilka wiosennych nowości.

    Po pierwsze, nieobowiązkowa, ale jakże lubiana „trzynastka” rozwija się i przybiera formę małego konkursu. Kreatywność zwycięzców zostanie nagrodzona bonami pieniężnymi do sklepiku szkolnego. W kwietniu tę nagrodę będzie można otrzymać za najśmieszniejsze nakrycie głowy, a w maju za najciekawsze okulary. Samorząd czeka na propozycje ostatniej w roku szkolnym – czerwcowej „trzynastki”. Jeśli macie ciekawe, oryginalne pomysły, zgłaszajcie je do SU.

    Po drugie, dbając o edukację kulturową uczniów, Samorząd Uczniowski będzie organizował szkolne seanse filmowe. My, uczniowie, sami wybierzemy gatunki i tytuły, które chcielibyśmy obejrzeć razem z kolegami i koleżankami. Swoje propozycje zgłaszacie do świetlicy, gdzie znajduje się „Skrzynka SU”.

    Po trzecie, nasza szkoła zaangażowała się w akcję „Zbieraj nakrętki”. Jej celem jest pomoc Hospicjum „Santa Galla” z Łabuniek. Klasa, która do maja zbierze najwięcej nakrętek,
w nagrodę otrzyma wolną „dniówkę” na wyjście na lody lub pizzę ufundowaną przez dyrektora szkoły.

Cóż, nadchodzący semestr przyniesie wiele okazji do zdobycia nagród i dlatego … będzie się działo!

Przewodnicząca Su: Iza Rejman

Marzec

27 marca 2012roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju odbyły się eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”. Uczeń naszej szkoły Wojciech Jargieło zakwalifikował się do finału na szczeblu powiatowym i zdobył III miejsce.

I Edycja Szkolnego Przeglądu Talentów w Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju

      21 marca 2012 roku w Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego odbyły się eliminacje do I Edycji Szkolnego Przeglądu Talentów „Batoriada”, którego finał odbędzie się 18 maja 2012 roku.
      Uczniowie mogli przygotować prezentacje indywidualne lub grupowe w kategoriach: malarskiej, muzycznej, wokalnej, tanecznej, naukowej, sportowej, aktorsko-recytatorskiej, fotograficznej lub innej.
      Próbki swoich talentów pokazali uczniowie klasy II, mistrzowsko grając na gitarach, uczniowie klas pierwszych zaprezentowali talenty wokalne oraz grę na saksofonie.
     W finale majowym wystąpią między innymi uczennice klasy pierwszej w kategorii śpiew, uczeń klasy trzeciej wykona utwór muzyczny na akordeonie, duet „DeFacto” zaprezentuje pokaz techniczny, a jedna z uczennic pokaz mody ekologicznej.
      Komisja złożona z uczniów i nauczycieli wyłoni stypendystę, który otrzyma jako nagrodę główną jednorazowe stypendium z przeznaczeniem na rozwój uzdolnień. W ramach prezentacji każdy uczestnik lub grupa przedstawi cel, na który przeznaczy stypendium.
      Kryteriami przyznania stypendium będzie oryginalność pomysłu, wartość artystyczna lub naukowa, stopień trudności, atrakcyjność prezentacji, poprawność językowa komentarza, wkład pracy oraz staranność wykonania prezentacji.
           
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych, a w szczególności uczniów klas szóstych szkół podstawowych na „Batoriadę”, która odbędzie się w dniu 18 maja 2012r.

 

 

Luty

"Międzyepokowy Zjazd Bibliotekarzy"

    W dniu 29 lutego 2012 roku uczniowie klasy IIa Karol Bednarz, Natalia Bieg, Angelika Bielak, Bartłomiej Brzeziński, Wojciech Socha i Jakub Szumski wzięli udział w uroczystym podsumowaniu projektu edukacyjnego pt. "Międzyepokowy Zjazd Bibliotekarzy", które odbyło się w auli Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Projekt ten realizowany był od października 2011 roku przez uczniów naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza. Celem projektu było zaprezentowanie w jednym miejscu i czasie przedstawicieli bibliotekarzy różnych epok od czasów starożytnych po współczesność. Zadania obejmowały: przygotowanie prezentacji multimedialnej, przybliżenie epoki oraz osoby władcy, zaprezentowanie formy książki i materiałów piśmienniczych, wykonanie charakterystycznych strojów i rekwizytów, jak również zaproponowanie działań promujących czytanie książek przez dzieci i młodzież. Podczas podsumowania drużyna z naszej szkoły prezentowała wylosowaną epokę „Bibliotekarze króla Kazimierza Wielkiego z Biblioteki Akademii Krakowskiej”. Na scenę wkroczył król Kazimierz Wielki, rycerz, bogaty mieszczanin oraz ubogi chłop. Odbył się także konkurs na Nadwornego Bibliotekarza króla Kazimierza Wielkiego. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy i upominki za zaangażowanie w realizację projektu.

 

 

    Czworo gimnazjalistów z naszej szkoły w środę, 22 lutego 2012 r. wzięło udział w XI SZKOLNYCH INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTWACH POWIATU BIŁGORAJSKIEGO W SZACHACH W RAMACH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ, GIMNAZJADY w Aleksandrowie. Nasz uczeń Jakub Szumski zdobył III miejsce w kategorii chłopcy z gimnazjum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

17 lutego klasy drugie gimnazjum wzięły udział w kuligu po lasach Soli. Po wesołej jeździe w saniach ciągniętych końmi w uprzęży z janczarami czekał na młodzież ciepły poczęstunek w karczmie na Rozdrożu. Wszystkim wiele radości przyniosły harce na ośnieżonych górkach.

  

 

 

22 lutego gościł w naszej szkole mistrz Jurij Ziniewicz. Prezentował swoje umiejętności pod hasłem „Pokazy Możliwości Organizmu Ludzkiego”.

 

 W dniach 10-12 lutego w Hali Sportowej w Lubaczowie zostały rozegrane Mistrzostwa Polski KSM w piłce siatkowej i tenisie stołowym. W zawodach wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z różnych diecezji. Uczennice naszego gimnazjum stanęły na podium: Kinga Żerebiec zajęła pierwsze miejsce, a Diana Wardach drugie. Obie dziewczyny odniosły sukcesy w tej samej konkurencji- w tenisie stołowym. Gratulujemy!

Styczeń

Nasi na podium

   Dnia 28 stycznia 2012r. w Zamościu odbyły się zawody Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji zamojsko-lubaczowskiej w tenisa stołowego. Oddział przy parafii św. Jerzego w Biłgoraju reprezentowało czterech uczestników: dwie dziewczyny i dwóch chłopców. Razem z nami pojechał ks. Andrzej Chilewicz i wspaniali kibice. J Kinga Żerebiec zajęła pierwsze miejsce, Diana Wardach drugie, Natan Pacyk trzecie, a Nikodem Ziomek czwarte. Dziewczyny zakwalifikowały się do dalszego etapu w Lubaczowie.

Gratulujemy!  

 

My się zimy nie boimy

             Zima w pełni, a nasi uczniowie korzystają z jej uroków. Od 8 do 14 stycznia 2012 r. 27 uczniów było na Białej Szkole w Zakopanem. Gimnazjaliści mieli do dyspozycji szkolny sprzęt narciarski. Poznawali tajniki jazdy na nartach i snowboardzie. Odwiedzili również tatrzański Aquapark i kręgielnię. Wspaniała zimowa aura dopisała. Uczniowie wrócili pełni optymizmu i nowej energii do nauki. Bajkowe uroki zimy w górach na długo pozostaną w ich pamięci.

 

 

 

Lodowisko obok szkoły zachęca do korzystania z niego w wolnych chwilach i podczas zajęć wychowania fizycznego. Gimnazjum dysponuje łyżwami w różnych rozmiarach. Uczniowie bardzo lubią tę formę zimowej aktywności.

 

    25 stycznia 2012r. Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu zaprosił nasz Klub Wolontariusza  na spotkanie integracyjne z dziećmi z dwóch domów dziecka i wolontariuszami z Gimnazjum w Zwierzyńcu. Bawiliśmy się na balu przebierańców i podczas zabaw zapoznawczych.

  

   Dnia 19 stycznia 2012 roku w naszym gimnazjum odbyła się zabawa choinkowa. Dyskotekę zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką p. Ewy Bentkowskiej-Wójcik, zapraszając DJ-ów z Radio Alex.com,pl z Aleksandrowa. Zabawa była znakomita! Parkiet cały czas zapełniony! Dowodem na to jest galeria zdjęć autorstwa Korneliusza Kasińskiego, nadwornego fotografa Samorządu Uczniowskiego! 

Oto galeria:

 

 

Osiągnięcia sportowe naszych uczniów:

III miejsce w Turnieju  Halowej Piłki Nożnej ,, Ferie na sportowo” o puchar Dyrektora ZSBiO w Biłgoraju.

 

 W Miejskiej Gimnazjadzie w Tenisie Stołowym Drużynowym

     I miejsce – dziewczęta

     II miejsce – chłopcy 

W Powiatowej Gimnazjadzie w Tenisie Stołowym Dziewcząt

     V miejsce – dziewczęta naszego gimnazjum

 

Grudzień

Osiągnięcia sportowe naszych uczniów:

III miejsce w Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora OSiR – dziewczęta 

FOTO

W Mikołajkowym Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum Nr 2 im. Stefana Batorego 

    I miejsce – I klasy

    II miejsce – III klasy

    III miejsce – II klasy

Uczennice biorące udział w turnieju otrzymają nagrody w postaci pucharu i antypytalonów.

   W grudniu 2011r. nasze gimnazjum wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej ,, Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2011”. Sztab akcji w Gimnazjum Nr2 im Stefana Batorego zgłosiła p. Ewa Bentkowska-Wójcik, opiekun Samorządu Uczniowskiego. Akcję przeprowadziliśmy wspólnie z Gazetą Biłgorajską „Nowa”.

Dnia 17 grudnia 2011r uczennice naszego gimnazjum: Martyna Socha, Agata Antosz, Katarzyna Kazek, Karolina Nowińska, Diana Wardach, Mariusz Zdunek wraz z opiekunami p. Ewą Bentkowską-Wójcik, Bożeną Małek i Agnieszką Lipińską, przeprowadziły zbiórkę darów od mieszkańców miasta. Zebraliśmy 154 kg żywności, które przekazaliśmy rodzinom potrzebującym.

 

 

Listopad

Osiągnięcia sportowe naszych uczniów:

III miejsce w Powiatowej Gimnazjadzie w Pływaniu – sztafeta 10x25 m  chłopców

IV miejsce w Powiatowej Gimnazjadzie w Pływaniu – sztafeta 10x25 m  dziewcząt

III miejsce chłopców i dziewcząt w Powiatowej Gimnazjadzie w Szachach Drużynowych

 

   4 listopada w naszym Gimnazjum Nr 2 im Stefana Batorego, odbył się chrzest gimnazjalnych pierwszoklasistów, potocznie nazywany Dniem Kota. Uroczystość została przygotowana przez Samorząd Uczniowski oraz wychowawczynie klas pierwszych p. Krystynę Kochan i p. Bożenę Wójcik. Uczniowie klas pierwszych musieli wykonać 5 zadań, które wymagały od nich wytrwałości, pomysłowości, mądrości oraz sprytu.

O 11.30 zaczęły się potyczki. Był quiz szkolny, w którym przedstawiciele klas pierwszych musieli wykazać się znajomością gimnazjum, odpowiadając na pytania dotyczące szkoły,  krojenie cebuli połączone z piciem soku z cytryny i szerokim uśmiechem, odszyfrowywanie lustrzanych tekstów z literatury pięknej, odgrywanie scenek obrazujących znane powiedzenia i przysłowia, czy picie mleka z miseczki na czas. Uczniowie poradzili sobie znakomicie ze wszystkimi zadaniami udowadniając, ze nie tylko ich przewody pokarmowe są świetnym stanie, ale również umysły i sprawności manualne.

Zadania oceniała komisja w składzie: pani Dyrektor Małgorzata Wójcik, opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Ewa Bentkowska-Wójcik, oraz gospodarze klas trzecich.

Po zmaganiach pierwszoklasiści z niecierpliwością oczekiwali wyników, które miały zostać podliczone przez jury. Okazało się, że przegranych nie było i wszyscy zasłużyli na przyjęcie w szeregi gimnazjalistów. Po chwilach wesołej zabawy nastąpił uroczysty moment ślubowania. Do Sali gimnastycznej został wprowadzony sztandar szkoły. Tegoroczni pierwszoklasiści byli pierwszym rocznikiem, który składał ślubowanie w obecności sztandaru.

Po ślubowaniu uczniowie zgodnie z wieloletnią już tradycją otrzymali od p. dyrektor słodycze i ANTYPYTALONY, czyli „talony na niepytanie”.

Po wspaniałej zabawie wszyscy uczniowie klas I zostali oficjalnie przyjęci do grona gimnazjalistów.

 

 

„WOLONTARIAT MOJĄ WIZYTÓWKĄ”

Jest to projekt Klubu Wolontariusza działającego
w Gimnazjum nr 2 im. Stefana Batorego w Biłgoraju. Polega on na licznych akcjach opartych na zasadach wolontariatu, gdzie młodzież uczy się dialogu: młodzież – dorośli na rzecz łamania barier społecznych. W ramach projektu 1 czerwca 2011 r. odbył się wyjazd do Nadrzecza na Integracyjny Dzień Dziecka,
z Fundacją Kresy 2000. Był to bardzo inspirujący czas z dziećmi, sztuką i kulturą naszego regionu.

Dnia 7 czerwca młodzież wybrała się do Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska, aby wspólnie
z wolontariuszami z tej szkoły zorganizować gry i zabawy oraz poczęstunek dla dzieci z dwóch zwierzynieckich domów dziecka.

        Najzdolniejsi wolontariusze pomagają przez cały rok szkolny w nauce swoim kolegom w ramach Wolontariatu Naukowego. Jest to działanie wspierane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej do programu „Niezapominajka”..

Podczas wakacji młodzież wspierała wakacyjną działalność Fundacji Pomocy Dzieciom Krzyk. Wolontariusze pomagali przy organizacji gier i zabaw dla dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych, które spędzały je w „Krzyku”.

Podsumowaniem projektu jest Konferencja z Okazji Dnia Wolontariusza, na którą zostali zaproszeni uczniowie ze szkół powiatu Biłgoraj i Gminy Zwierzyniec oraz przedstawiciele władzy i organizacji zatrudniających wolontariuszy.

 

Projekt jest dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

 

Imprezy sportowe w listopadzie

Powiatowa Gimnazjada w Pływaniu-Sztafeta 10x25m:
4m. dziewczęta
3m. chłopcy
50m. styl klasyczny: Nowińska Karolina 6m.
50m. styl grzbietowy: Łój Krzysztof 2m.

 

Październik 2011

W październiku odbyło się w naszym gimnazjum uroczyste ślubowanie klas pierwszych.

Imprezy sportowe w październiku

Tenis stołowy indywidualny

Ogólnopolski Turniej w Piłkę Nożną Coca-Cola

1m. Wardach Diana 1m. dziewczęta

3m.Żerebiec Kinga

2m. chłopcy
4m.Figura Jakub  
5m.Sobczak Kacper  

 

V Mistrzostwa Szkoły w Szachach:

Dziewczęta

Chłopcy

1m.Sprysak Aleksandra

1m.Figura Jakub

2m.Schintu Michelle

2m.Szumski Jakub

3m.Bieg Natalia 3m.Tałanda Łukasz

                                                                                                    

 

 

Wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji  ,, Podziel się Posiłkiem" wspólnie z PCK i Strażą Pożarną

 

 

Wrzesień 2011

POKAZY Z FIZYKI W LUBLINIE

W dniu 27 września uczniowie naszego gimnazjum wraz z nauczycielami pojechali  do Lublina, aby obejrzeć pokazy z fizyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej .

 

  

  

 

Uczniowie na kajakach.

 

 

 

Wycieczka integracyjna uczniów.

 

        Wycieczka integracyjna klasy I a i I b do Górecka i Hamerni.

         Jak co roku we wrześniu klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę krajoznawczo – integracyjną wraz ze swoimi wychowawcami: p. Krystyną Kochan i p. Bożeną Wójcik. Klasom towarzyszyła również p. Anna Bodys- pedagog szkolny i p. Agnieszka Neuman- Lipińska- wychowawca świetlicy szkolnej. Trasa wycieczki wiodła do Górecka Kościelnego i Hamerni, miejscowości malowniczo położonych na Roztoczu.

Po obejrzeniu modrzewiowego, zabytkowego kościoła św. Stanisława udaliśmy się do rezerwatu „Szum” mijając po drodze stare dęby, które są pomnikami przyrody. Zapewne były świadkami niejednego ciekawego zdarzenia, gdyż najstarszy z nich pamięta czasy pierwszych Piastów. Jego wiek określa się bowiem na 900 lat. Rozmiary i wiek tych dorodnych dębów zrobiły na wszystkich uczestnikach wycieczki wrażenie. Po spacerze szlakami rezerwatu „Szum” nadszedł czas na chwilę odpoczynku. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej, dziewczyny dopingowały drużynom. Następnie wszyscy udali się do Hamerni, gdzie znajduje się rezerwat „Czartowe Pole”. Jest to najpiękniejszy zakątek Roztocza Środkowego. Rzeka Sopot tworzy tam wiele malowniczych wodospadów zwanych szypotami. To niedostępne miejsce, pełne utrudnień dla człowieka wzbudziło w nas zachwyt. Po wyjściu z rezerwatu na campingu czekała na nas niespodzianka- ognisko. Przemek Paszkowski i Paweł Sawicki wykorzystali swoje harcerskie umiejętności i sprawnie rozpalili ogień. Można było sobie upiec kiełbasę, jabłka, chleb.

Wesołe twarze, uśmiechy, dobre humory potwierdzały, że cel  wycieczki został osiągnięty. Pogoda nam sprzyjała. Myślę, że te pozytywne wrażenia i piękne zdjęcia na długo pozostaną w naszej pamięci. Dzień 14. IX 2011 r. należy zaliczyć do udanych.

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011 / 2012.

1 września po wakacyjnym wypoczynku spotkaliśmy się w szkole, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny.

 

 W Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewczęty V miejsce, a chłopcy VII miejsce