Aktualności

Luty 2009

ZIMOWISKO 2009

   Tegoroczne zimowisko odbyło się w pierwszym tygodniu ferii, tj. w dniach 2-6 lutego 2009 r. w godzinach od 9.00      do 14.00. Wzięła w nim udział kilkunastoosobowa grupa uczniów. Codziennie do ich dyspozycji była sala gimnastyczna, pracownia komputerowa, salka do gry w tenisa stołowego. Oprócz tego odbywały się zajęcia tematyczne, za udział  w których uczniowie otrzymywali zaliczenie w specjalnych indeksach.
   W poniedziałek uczniowie dowiedzieli się, jak się tworzy strony internetowe – było to ostatnie działanie
 w ramach projektu (MULTI)MEDIALNIE REGIONALNIE. Uczestniczyli również w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Te spotkania będą kontynuowane, gdyż chętni uczniowie będą przygotowywać się do olimpiady.
   We wtorek szkołę odwiedziła dziennikarka i operator Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. Uczestnicy warsztatów po krótkim wprowadzeniu teoretycznym zaczęli ćwiczyć z kamerą. Dziewczyny rozdzieliły między sobą role prowadzącej program i gości, a jeden z chłopców debiutował w charakterze operatora kamery.
   W środę dziewczęta wzięły udział w spotkaniu z kosmetyczką Agnieszką Tarnowską z salonu kosmetycznego AGA, które zorganizowała Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży.
   Następnego dnia po śniadaniu uczestnicy zimowiska wyszli  do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, gdzie obejrzeli nową ekspozycję militariów. Następnie w Bibliotece  dla Dzieci  i Młodzieży spotkali się z przedstawicielami Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych.
   Ostatni dzień zimowiska to relaks: z rakietką w dłoni, przed ekranem komputera. Uczniowie obejrzeli także film „Rejs”. Na zakończenie dziesięcioro najbardziej aktywnych uczestników zimowiska otrzymało upominki.

   

 

Styczeń 2009

Uwaga! Ferie! Uwaga! Zimowisko! Uwaga! Ferie! Uwaga! Zimowisko! Uwaga! Ferie!
Zapraszamy na zajęcia prowadzone w ramach Zimowiska’09
Więcej ...

OGŁOSZENIE
Laureaci pierwszej edycji konkursu fotograficznego „Biłgorajskie wiosny, jesienie …”

   W kategorii „Przyroda”
I miejsce Marlena Kowal za zdjęcie – Jesienna impresja
II miejsce Maciej Małek za zdjęcie – Bukowa Góra
III miejsce Aldona Kozak za zdjęcie – Jesienny liść

Wyróżnienia równorzędne dla Edyty Małocha i Marty Brodziak

   W kategorii „Zabytki” wyróżnienie specjalne
Aldona Kozak za zdjęcie – Kościół

   Członkami jury byli: p. Grzegorz Szkutnik,
p. Agnieszka Neuman – Lipińska, p. Maria Magolon.

 

Grudzień 2008

Montaż słowno-muzyczny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi w 10. rocznicę śmierci Księcia Poetów

    Dnia 12 grudnia 2008 roku w bibliotece szkolnej odbył się montaż słowno-muzyczny Rok z Panem Cogito, poświęcony Zbigniewowi Herbertowi. Do wysłuchania montażu, przygotowanego przez uczniów klasy II c pod kierunkiem pani Anny Szperkowskiej, zostały zaproszone wszystkie klasy. W tok narracji wpleciono utwory poetyckie i muzyczne w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Uczniowie w skupieniu wsłuchiwali się w odczytywane przez swoich kolegów słowa.

   

Zlot Mikołajów

    Dziewiątego grudnia cała szkoła zamieniła się w jeden wielki zlot Mikołajów, Reniferów i Śnieżynek. Zabawa była świetna. Okazuje się, że zwykły dzień w szkole można zamienić na dużo radośniejszy i odświętny. Szkoła pękała w szwach od młodzieńców w czerwonych czapeczkach, wyposażonych w brody, a także Śnieżnych Panienek. Aż żal, że każdy dzień w szkole nie może wyglądać w ten sposób. Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najbardziej „mikołajkową” klasę. Okazało się, że najwięcej przebranych uczniów było w IIa – dostali najbardziej upragniony uczniowski prezent, czyli super-antypytalon. Nagrody indywidualne (oczywiście - antypytalony) za oryginalne przebrania otrzymali: Marcelina Kowalik z IIc – Mikołajka, Tomek Mróz z IIc – Renifer, Patryk Kozak z IId – Śnieżynek.
    Tego dnia Samorząd Uczniowski rozpoczął trwającą aż do samych świąt akcję zbierania zabawek dla zaprzyjaźnionych dzieci. Najwięcej pluszaków przynieśli uczniowie klas IIa, IIc, IId, IIId. Po świętach zawiozą je dzieciom z Teodorówki.

   

(MULTI)MEDIALNIE REGIONALNIE

    Kontynuujemy realizację naszego projektu. Tak się złożyło, że dwa kolejne działania odbyły się w ciągu jednego tygodnia: we wtorek 9 grudnia warsztaty telewizyjne, a następnego dnia warsztaty z dziennikarstwa prasowego. Szkolenie telewizyjne poprowadziła dziennikarka Biłgorajskiej Telewizji Kablowej Gabriela Figura. Zaczęła od ogólnej charakterystyki zawodu dziennikarza, omówiła gatunki informacyjne i publicystyczne. Dane „książkowe” ilustrowała barwnymi przykładami z pracy w naszej małej stacji telewizyjnej. Na to spotkanie nie mógł przybyć operator, dlatego pani Gabriela obiecała nam kontynuację współpracy. Następnym razem będziemy pracować z kamerą!

    W środę 10 grudnia odwiedziła nas dziennikarka NOWej Gazety Biłgorajskiej, Katarzyna Ferens-Paczwa. Ponad dwudziestu uczniów w skupieniu słuchało jej opowiadania o warsztacie i tajnikach pracy w redakcji pisma. Dowiedzieliśmy się, że dziennikarz musi ciągle się uczyć, dbać o szybkość, rzetelność, a jednocześnie atrakcyjną formę przekazywanych informacji. Uczyliśmy się tworzyć chwytliwe, a często zabawne tytuły artykułów. Pani Katarzyna Ferens-Paczwa, która debiutowała w szkolnej gazetce, obejrzała i pochwaliła najnowszy numer Gimpress-u. Może nas też czeka dziennikarska sława?

   

Gwiazdka z Nieba”

Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Domu Dziecka nr 2 w Zwierzyńcu zorganizowało kiermasze w 14 placówkach oświatowych Biłgoraja i Zwierzyńca. W naszej szkole wychowankowie Domu Dziecka sprzedawali ozdoby świąteczne podczas wywiadówki.W dowód wdzięczności za okazane wsparcie stowarzyszenie 6 grudnia zorganizowało koncert kolęd w BCK. Oprócz wychowanków Domu Dziecka wystąpili uczniowie zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli. Naszą szkołę reprezentowały Edyta Małocha i Marta Brodziak, które zaśpiewały kolędę „Jezus się narodził”.

 

Listopad 2008

Turniej antynikotynowy

    W trzeci czwartek listopada, w Dniu Walki z Paleniem Tytoniu, w naszej szkole odbył się turniej antynikotynowy. Brały w nim udział klasy pierwsze, które rywalizowały w kilku konkurencjach – teoretycznych i sportowych. Zadania były przygotowane tak, aby mogli się wykazać wszyscy uczniowie. Nad całością czuwał Samorząd Uczniowski, który zadbał o to, żeby było ciekawie. Taki sposób zachęcania do zdrowego stylu życia jest przecież najbardziej przekonujący.
    Turniej wygrała klasa I C – gratulujemy! A było o co walczyć – zwycięska klasa otrzymała antypytalony.

Konkurs fotograficzny
„Biłgorajskie wiosny, jesienie…”

 Organizator: Samorząd Uczniowski
Opiekunowie: p. Anna Bodys,p. Agnieszka Neuman-Lipińska
Czas realizacji: listopad 2008 r. - maj 2009 r.
Kolejne edycje:
JESIEŃ 2008 – termin oddania prac 20 grudnia, rozstrzygnięcie 9 stycznia
ZIMA 2008/09 – termin oddania prac 20 marca, rozstrzygnięcie 30 marca
WIOSNA 2009 – termin oddania prac 15 maja, rozstrzygnięcie 20 maja 2009
          Kategorie tematyczne: przyroda, ludzie, zabytki
          Kryteria oceny: techniczna poprawność, wartości artystyczne
         Jury: p. Małgorzata Wójcik, p. Grzegorz Szkutnik, p. Agnieszka Neuman-Lipińska, p. Anna Bodys
Przebieg konkursu:
    - uczestnik może złożyć maksymalnie 3 prace w jednej kategorii
    - fotografie na nośniku elektronicznym należy składać w wyznaczonych terminach w bibliotece szkolnej
Nagrody:
    - rzeczowe, ufundowane przez p. dyrektor,
    - prezentacja prac na wystawie w Gimnazjum nr 2 oraz w zaprzyjaźnionych instytucjach (BCK, Biblioteka Miejska )

                                                     W naszej szkole od lat funkcjonuje
                                                             Klub Wolontariusza

   Założeniem działalności naszego Klubu jest skierowanie młodzieży na działalność woluntarystyczną, łamanie barier społecznych i odkrycie radości z pomagania innym.
  Wolontariusze podczas warsztatów nabywają wiedzę o organizowaniu gier i zabaw dla dzieci. Uczą się wielu ciekawych umiejętności i na pewno nie narzekają na nudę.
Organizowaliśmy spotkania integracyjne z dziećmi niepełnosprawnymi, wychowankami domów dziecka w Zwierzyńcu, i świetlic socjoterapeutycznych. Podczas wspólnych wycieczek i zabaw, uczniowie korzystali z nabytych umiejętności. Próbą naszych charakterów i odwagi był obóz przetrwania w Serpelicach nad Bugiem.Udział w Klubie Wolontariusza daje możliwość zapoznania się z problemami osób niepełnosprawnych, uczy wrażliwości i motywuje młodzież do podejmowania dalszych działań na rzecz innych.

Akademia z okazji Święta Niepodległości Polski rok 2008

      3 listopada obchodziliśmy uroczyście kolejną 90 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.

Jak co roku na sali gimnastycznej odbyła się akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. K. Kochan i p. J. Ziemichód.

Wzięli w niej udział uczniowie klasy III c, III d, III a, II a. Przygotowali lekcję historii na temat: “ Droga do niepodległości”.

Mówiła ona o utracie niepodległości, o zaborach i o radości ze wskrzeszenia Polski w 1918 r. W tok narracji wpleciono utwory poetyckie i muzyczne. Recytowano wiersze patriotyczne i śpiewano pieśni. Uroczystość uświetnił nasz szkolny chór przygotowany przez p. Agnieszkę Lipińską. Piękną dekoracje przygotowała p. D. Brzozowska. Sądzimy, że uczniowie zapamiętali na pewno datę 11 listopada 1918 roku.

 

Październik 2008

Mamy Orlika

Nareszcie mamy boisko z prawdziwego zdarzenia.
 Kilka tygodni temu na teren przylegający do naszego gimnazjum wjechały koparki. Rozpoczęła się budowa kompleksu ogólnodostępnych boisk "Orlik 2012”. Z okien naszej szkoły  niecierpliwie śledziliśmy postępy w pracach. Dzisiaj możemy już z boisk korzystać. Obiekt składa się z boiska do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy, oraz boiska wielofunkcyjnego do gry w koszykówkę i siatkówkę z nawierzchnią  poliuretanową. Mamy też szatnię wraz z toaletą i prysznicem, pomieszczeniem dla trenera i magazynkiem na sprzęt sportowy. Całość jest oświetlona, co umożliwia grę na obiekcie po zmroku. Pierwsze gole w takiej scenerii zostały oddane przez zacne osobistości m. in. wiceministra sportu, naszego ulubionego księdza dziekana, burmistrza miasta i wielu innych. Bramki dzielnie bronił p. Korgul ze Szkoły Podstawowej nr 5. Rzecz jasna, że starał się jak mógł, aby nie obronić strzałów na bramkę i to jedyny przypadek, kiedy takie zachowanie możemy bramkarzowi wybaczyć.  W imieniu przewodniczącej naszej szkoły strzał oddała p. Małgosia Polańska. Nie da się ukryć, że zrobiła to z największą gracją i elegancją.  Zabawa była przednia. Teraz pozostaje zakochać się w sporcie i korzystać z boisk aż do bólu.

   


Spotkanie poetyckie

    Kontynuujemy współpracę z Biłgorajską Plejadą Literacką, rozpoczętą pięknym spotkaniem w naszej szkole w maju b.r. Teraz skorzystaliśmy z gościnności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju. Od 1 do 31 października w holu Biblioteki jest prezentowana wystawa, przybliżająca sylwetki i twórczość poetów skupionych w Plejadzie. My przygotowaliśmy biogramy twórców, autorką zdjęć jest absolwentka naszej szkoły Gabriela Oleszek, a całość pięknie skomponowała pani Dorota Maksymiuk.
Otwarcie wystawy stało się okazją do naszego kolejnego spotkania z zaprzyjaźnionymi już poetami. W dniu 8 października czytelnia Biblioteki Miejskiej zapełniła się miłośnikami poezji. Na spotkanie z młodzieżą przybyli biłgorajscy literaci: Halina Ewa Olszewska, Iwona Startek, Ewa Bordzań, Jacek Żybura. Na widowni zasiedli uczniowie klasy 1a oraz inni czytelnicy Biblioteki. Program, przygotowany przez uczniów klas 2a, 2b, 3c, 3d, był poświęcony naszej Małej Ojczyźnie – Biłgorajowi i okolicom. Zaproszeni poeci prezentowali swoje wiersze o urokach ziemi biłgorajskiej. Spotkanie wzbogaciła muzyka – piękna serenada wykonana przez Deborę Lipińską (flet) i Magdę Wójcik (keyboard), a także piosenka „Kolorowy wiatr” w wykonaniu Ani Wasąg.
Pani Halina Olszewska, jedna z liderek Plejady, opowiedziała nam o powstaniu grupy, jej obecnej działalności i zamierzeniach, a także gorąco zachęcała do tworzenia. W czasie dyskusji na zakończenie spotkania poeci odpowiadali na nasze pytania: jak zaczęła się ich przygoda z pisaniem, skąd czerpią inspiracje, najważniejsze osiągnięcia. Wszyscy serdecznie nas zachęcali do pisania wierszy i do współpracy z Biłgorajską Plejadą Literacką. Nie wiadomo, czy wśród nas objawi się jakiś talent poetycki, ale na pewno chętnie będziemy się spotykać z biłgorajskimi twórcami.

Rajd integracyjny klas pierwszych

    Jak co roku w naszej szkole ślubowanie klas pierwszych zostało połączone z rajdem integracyjnym, jednak tym razem rajd odbył się następnego dnia. I tak 11 października wszystkie klasy pierwsze wraz z wychowawcami i opiekunkami Samorządu Uczniowskiego wyruszyły na rajd pieszy.
    Jego trasa biegła z Górecka Starego przez Roztoczański Park Narodowy do Zwierzyńca. Po drodze był obowiązkowy postój we Floriance i obowiązkowe ognisko. Jak się dowiedzieliśmy ze sprawdzonych źródeł, klasy pierwsze uczyły się palić ognisko i śpiewać w czasie marszu. Na wiosnę sprawdzimy efekty tych ćwiczeń.
    Wiemy także, że wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, tym bardziej, że pogodę mieli naprawdę cudną, a po drodze mogli podziwiać kolorową jesień w RPN. Zapewniają też, że zamierzają powtórzyć taką wycieczkę.

Ślubowanie klas pierwszych

    10 października odbyło się w naszym gimnazjum uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Nie obyło się jednak bez dobrej zabawy, bowiem pierwszoklasiści musieli przejść specjalne testy, aby oficjalnie zostać uznanym uczniem Gimnazjum nr 2. W tym roku konkurencje odbywały się na Olimpie, a przygotowali je wybrani bogowie pod wodzą Zeusa. A na koniec wychowawcy klas pierwszych też otrzymali zadanie do wykonania – musieli wypić pyszne mleczko.
    Wszystkie konkurencje oceniała specjalnie powołana komisja pod kierunkiem pani dyrektor i przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. W rywalizacjach wygrała klasa I A, która w nagrodę otrzymała antypytalon na kartkówkę dla całej klasy. Wszyscy pierwoklasiści dostali od pani dyrektor antypytalony i słodki upominek.
    Na koniec w części oficjalnej nowi uczniowie naszej szkoły złożyli uroczyste przyrzeczenie.

Spotkanie integracyjne w Dąbrowicy

W dniu 10 października 2008r. uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z wychowawcami
spotkali się w ośrodku rekreacyjnym w Dąbrowicy.
Celem spotkania była integracja zespołów klasowych. Przy wspólnym ognisku i zabawach sportowych wszyscy spędzili miło czas.

Kandydaci na dziennikarzy

     W dniu 1 października uczniowie naszego szkoły uczestniczyli w warsztatach radiowych, które prowadzili dziennikarze Katolickiego Radia Zamość, Piotr Brzozowski i Paweł Niedobit. Dzięki uprzejmości dziennikarzy, kilkunastoosobowa grupa uczniów mogła zapoznać się z tajnikami pracy w rozgłośni. W obszernej części teoretycznej prowadzący przypomnieli nam gatunki dziennikarskie, opowiedzieli o specyfice ich pracy, przytoczyli barwne przykłady i anegdoty. Następnie w grupach przygotowywaliśmy próbki wiadomości, gotowych do przeczytania w radiu. Jedna z grup przygotowała pytania do wywiadu ze znaną osobą. Uczennice klasy 3d Kinga Wróblewska i Sylwia Szydłowska przeprowadziły wywiad z biłgorajską poetką Ewą Bordzań. Został on nagrany i następnie wyemitowany w Katolickim Radiu Zamość.
Warsztaty są jednym z kolejnych działań projektu MULTIMEDIALNIE REGIONALNIE, realizowanego przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. W ramach tego projektu uczniowie zapoznają się ze specyfiką poszczególnych mediów i środków wyrazu artystycznego.
Następnym planowanym działaniem będą warsztaty fotograficzne, które przeprowadzi znany biłgorajski fotograf przyrody Grzegorz Szkutnik.
Od 22 października w Gimnazjum nr 2 będzie prezentowana wystawa jego fotografii: "Blaski i cienie biłgorajskiej ziemi" oraz prace ucznia klasy 2b Macieja Małka. Więcej ...

Wrzesień 2008

MOPS
Od września 2008 r. współpracujemy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Nasi wolontariusze zajmują się pomocą w nauce oraz wspólną zabawą z dziećmi z najmłodszych klas szkoły podstawowej.

Współpraca z Fundacją Kresy 2000

   Wolontariusze naszej szkoły 7 września pomagali w przygotowywaniu imprezy kulturalnej „Radosne”, czyli powitaniu sitarzy, które organizowanej są przez BCK i Fundację „Kresy 2000”.
„Z rana prasowaliśmy stroje, w które ubierali się sklepikarze. Zostaliśmy poproszeni przez państwa Szmidtów, aby wziąć udział w przyjeździe starzy. Ubrani w biłograjskie stroje ludowe jechaliśmy powozami. Po ciekawym odegraniu przyjazdu sitarzy na ulicy Łąkowej wróciliśmy na plac BCK-u. Całość wspominamy bardzo miło. Dowiedzieliśmy się trochę o dawnej kulturze biłgorajskiej.” – wspomina Natalia.