Uroczystość sadzenia tzw. Dębów Trzeciego Tysiąclecia

W dniu urodzin Jana Pawła II 18 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość sadzenia tzw. Dębów Trzeciego Tysiąclecia, aby w sposób szczególny upamiętnić Wielki Pontyfikat Ojca Świętego. Miłość papieża do przyrody i słowa, które wypowiedział w Zamościu stały się inspiracją tej akcji o zasięgu diecezjalnym: "Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń...".
    Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. koncelebrowanej przez ks. Czesława Szurana, proboszcza parafii św. Jerzego i ks. dziekana Bogusława Wojtasiuka. Ks. Marian Wyrwa w wygłoszonej homilii nawiązał do postaci trzech kapłanów, których pamięci zostały poświęcone dęby: Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia, Jana Samoleja, więźnia i męczennika Dachau, pracującego w parafii św, Jerzego.
    W liturgii uczestniczyły delegacje uczniów i nauczycieli ze wszystkich szkół z terenu parafii, byli też zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele duchowieństwa, władz lokalnych i samorządowych, dyrekcje szkół, reprezentacje rady rodziców, emeryci. Dołączyli również parafianie i mieszkańcy pobliskich bloków, aby uczestniczyć w tej niecodziennej uroczystości.
    Mimo deszczu i zimna wszyscy wytrwali do końca, a po skończonej Mszy św. towarzyszyli wybranym delegacjom przy sadzeniu dębów.

Potem w budynku szkoły dla gości, nauczycieli i pracowników odbył się montaż słowno-muzyczny pt. "Myśląc Ojczyzna, powracam w stronę drzewa...". Słowo mówione i śpiewane w wykonaniu młodych artystów, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, przeniosło nasze serca i myśli u początkom stworzenia i przypomniało o potrzebie nieustannego dziękczynienia Bogu za Jego wspaniałe dzieła.

Dla naszej społeczności szkolnej było to ważne i piękne przeżycie. Czuliśmy się dumni i zaszczyceni, że mimo ciężaru wielu obowiązków, podjęliśmy się tego przedsięwzięcia. Wszak wiemy i możemy z wiarą powtórzyć za poetą papieżem: "Odchodziłem, a drzewo stało, obejmując przeszłość i przyszłość".