Kabaret "Jaś" w Zamościu

28 kwietnia, dzień po egzaminie gimnazjalnym. "Jaś" pakuje rekwizyty do autokaru i wyrusza na kolejne deski teatralne. Tym razem do Zamojskiego Domu Kultury na Festiwal Najciekawszych Widowisk, w którym udział biorą 24 najlepsze zespoły teatralne z województwa lubelskiego. Nasz kabaret do tej wąskiej grupy dostał się dzięki nominacji uzyskanej podczas etapu powiatowego w Tarnogrodzie. Oczywiście, o przygotowaniach do występu w Zamościu nie ma mowy, bo ważniejszy jest egzamin, a prawie wszyscy aktorzy to trzecioklasiści. Na oswojenie zamojskiej sceny " Jaś" ma 5 minut i z marszu przedstawia swoje "KICI KICI". Przedstawia tak, jakby ćwiczył całymi miesiącami. Publiczność się szczerze cieszy, a niektóre sceny przerywa oklaskami.

Byłoby nienormalnie, gdyby "Jasiowi"- tak jak jego imiennikowi z uczniowskich dowcipów - Nie przytrafiło się coś dziwnego. Tym razem szczotka do zamiatania dzieli się na dwie nierówne części w samym środku przedstawienia. Ale wytrawny aktor, tzw. bywalec sceny wie, jak się ratować - daje szczotkę do naprawy jednemu z jurorów. Zespół zamierza ochłonąć po występie podczas ogłoszenia wyników, ale jury dostarcza nam nowych emocji: otrzymujemy wyróżnienie! Żadna grupa spośród gimnazjalnych nie zostaje tak doceniona. Sukces niewątpliwy, zwłaszcza że konkurencja to w większości zespoły teatralne z domów kultury, prowadzone przez profesjonalnych instruktorów i przygotowujące swoje przedstawienia miesiącami. A my tak od niechcenia, bez dymu na scenie, gry świateł, wymyślnej scenografii. Za to naturalnie, z radością i mnóstwem ciekawych pomysłów.

Z Zamościa przywieźliśmy jeszcze milsze wspomnienia niż z występu w Teatrze Muzycznym w Lublinie w ubiegłym roku. Mieliśmy swoją własną garderobę z wygodami, było więcej publiczności i większa radość z grania. W ciągu trzech lat kabaret "Jaś" przygotował 9 różnych autorskich przedstawień, występował w różnych miejscach, a wkrótce rozproszy się po różnych szkołach średnich, zostawiając nieutuloną w żalu opiekunkę.

Członkowie zespołu poznali i doświadczyli radości wspólnego tworzenia, występowania przed publicznością, smak sukcesu. A przede wszystkim potrafią naprawdę dobrze grać. Oto lista laureatów tegorocznego Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych - przyszłych potencjalnych aktorów: Adamek Tomasz - IIId Baryła Adam - Id Dubaj Ida - IIIc Flis Paweł - Ib Frączek Bartłomiej - Ib Grela Małgorzata - IIId Jargieło Łukasz - IIId Jargieło Paweł - IIId Kobielski Michał - Ib Koszel Paweł - IIIc Kuliński Dariusz - Ib Laszko Anna - IIIc Łój Agata - IIIc Małysza Agnieszka - IIId Minkiewicz Anna -IIId Ostasz Rita - IIIc Róg Damian - IIIc Skakuj Karolina - IIIc