Klub Wolontariusza

Wraz z powstaniem Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju młodzież aktywnie działająca w Samorządzie Uczniowskim podjęła inicjatywę działalności charytatywnej na rzecz innych. W tym celu organizowała liczne zbiórki, akcje, loterie fantowe, wspólne zabawy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie i dziećmi z Domu Dziecka. W tym roku dzięki wsparciu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej do programu Działaj Lokalnie V, postanowiła zrealizować projekt polegający na utworzeniu Klubu Wolontariusza.
    Do Klubu może należeć każdy, komu bliska jest idea wspierania słabszych, pomocy potrzebującym i dzielenia się swoją odrobiną szczęścia z tymi, którzy go potrzebują.
    Na początku młodzież wzięła udział w cyklu warsztatów. Pierwszy z udziałem nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego (SOR-W), miał na celu zapoznanie ze sposobami postępowania i specyfiką pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Kolejne warsztaty odbyły się z udziałem Wolontariatu Studenckiego. Studenci z Lublina zapoznali uczniów z ciekawymi zabawami integracyjnymi, tanecznymi, językowymi oraz ćwiczyli w sprawnej komunikacji interpersonalnej.

W Dniu Dziecka wolontariusze spotkali się z wychowankami SOR-W w Stadninie Koni "Eldorado" w Woli Małej. Wspólne zwiedzanie stajni i wybiegów, poznawanie sposobów pielęgnowania i obchodzenia się z końmi to tylko namiastka atrakcji, które na nich czekały. Wolontariusze przygotowali ciekawe zabawy z ogromną kolorową chustą integracyjną. Nauczyciele z Ośrodka przygotowali liczne konkurencje sportowe, jak wyścigi w workach, przeciąganie liny, wyścigi ze związaną nogą w parach. Wspólnie malowali "Wakacje swoich marzeń". Nie zabrakło też ogniska, przy którym piekli kiełbaski i częstowali się słodyczami.

Razem z wolontariuszami z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu zorganizowali spotkanie z dziećmi z Domu Dziecka w Zwierzyńcu. I tu nie zabrakło wesołych zabaw ruchowych, wspólnych pląsów i śpiewów, poczęstunku i prezentów

Aby szkolić swe umiejętności, ćwiczyć charakter, siłę woli i umiejętność współpracy wyjechali na obóz przetrwania do Serpelic. Pod okiem instruktorów wdrapywali się na ścianę wspinaczkową, zjeżdżali na linie nad rzeką Bug, strzelali z łuku i broni pneumatycznej, przechodzili po moście linowym, pływali kajakami, brali udział w nocnych podchodach i uczyli się technik przetrwania w sytuacjach ekstremalnych

Wszystkie te umiejętności będą im pomocne w organizacji zabaw dla dzieci na półkoloniach organizowanych przez Fundację Krzyk oraz kolejnych spotkaniach integracyjnych.