Festiwal Kultur Europejskich

Dnia 16 marca w Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju odbyła się IV edycja Festiwalu Kultur Europejskich.W tym roku impreza była poświęcona Irlandii, Szkocji i Walii.
    Zadaniem uczniów było zebranie informacji na temat ich kultur, ukazanie piękna krajobrazu wylosowanych państw na płótnie, a w formie makiety znaczącego obiektu.

Przez cztery miesiące uczniowie przygotowywali prezentację tradycyjnej piosenki danego kraju, tańca i stroju narodowego oraz scenkę z życia szkolnego, aby przedstawić system edukacyjny. Młodzież przygotowała stoiska z charakterystyką danych państw i potrawami kuchni narodowej, które można było degustować. Ważnym zadaniem projektu było również nawiązanie kontaktu z rówieśnikami z tych krajów oraz Ambasadą Wielkiej Brytanii i British Council.

Cel projektu, jakim było poszerzenie wiedzy uczniów na temat krajów Wielkiej Brytanii i rozbudzenie zainteresowania uczestników krajami anglojęzycznymi został osiągnięty. Monika z I a mówi: "projekt dostarczył mi wiele zabawy, ćwiczyłam naukę języka angielskiego śpiewając i tłumacząc przysłowia, dowiedziałam się więcej z geografii, nawiązałam przyjaźń z koleżanką z Walii poprzez Internet". Opiekunami projektu byli nauczyciele geografii, j. angielskiego i świetlicy naszej szkoły.

Prezentacje poszczególnych państw przeplatane były znanymi przebojami w języku angielskim w wykonaniu wokalistów z różnych klas.

Przygotowania do projektu były pracochłonne i jak mówi Sylwia z klasy III d: "Mieliśmy dużo pracy, wiele prób, ale warto było". Najwyżej oceniona została prezentacja zespołu dziewcząt z klasy III d, a najładniejsze stoisko przygotowały dziewczęta z II d. Wykonanie piosenek w języku angielskim było również oceniane przez jury i ponownie wygrały dziewczęta z klasy III d piosenką Spice Girls "Wanna Be".