Święto Niepodległości Polski

A teraz trochę historii
      Pierwsza wojna światowa zakończyła się 11 listopada 1918 r. z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiegne pod Paryżem. Był to przełomowy moment nie tylko w dziejach całej Europy, ale i Polski. Dzień wcześniej powrócił do Warszawy Józef Piłsudski, komendant I Brygady Legionów, internowany od lipca 1917 r. przez Niemców w Magdeburgu. Przed domem, w którym mieszkał, zebrały się tłumy, a do mieszkania zaczęli przychodzić przedstawiciele różnych stronnictw i partii. Na wieść o powrocie Piłsudskiego, Ignacy Daszyński wraz z całym rządem 11 listopada przyjechał do Warszawy. Tego samego dnia Józef Piłsudski otrzymał z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową i rozpoczął konsultacje z przedstawicielami stronnictw politycznych w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. 14 listopada, nowym dekretem Rada Regencyjna postanowiła się rozwiązać i całą władze w państwie przekazała Piłsudskiemu, ustanawiając urząd naczelnika państwa. 11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapy świata.

Dzień 11 listopada ustanowiono później Świętem Niepodległości Polski. Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości , 09. XI. 2008 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Występujący uczniowie odśpiewali ,zagrali kilka pieśni narodowych, recytowali wiersze okolicznościowe. Akademia została przygotowana pod kierunkiem p. Joanny Ziemichód i p. Krystyny Kochan. Obejrzały ją wszystkie klasy naszego gimnazjum, które swoją postawą zademonstrowały szacunek do wartości narodowych i uczciły pamięć tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj suwerenności.