„Świat wierszy najpierwszych” podsumowany!

 

      2 czerwca odbyła się uroczystość podsumowania piątej edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Świat wierszy najpierwszych”, któremu patronuje Lubelski Kurator Oświaty i Burmistrz miasta Biłgoraj. Organizacją konkursu – obok nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 5 – zajmują się polonistki naszego gimnazjum: Joanna Hejzner, Henryka Łukasik i Danuta Skura.

     Na spotkanie przybyli goście z różnych stron województwa: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich wraz ze swoimi nauczycielami, przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych, jurorzy, sponsorzy, rodzice, młodzież z naszych szkół i wiele innych osób.

     Najpierw odbyło się wręczenie nagród 57 laureatom, których w tym roku wskazała komisja w składzie: Pani Maryla Olejko - dyrektor artystyczny BCK; Pani Anna Szozda – studentka UMCS w Lublinie i laureatka poprzednich edycji konkursu; Pan Krzysztof Konopa – satyryk i poeta z Zamościa; Pan dr Mirosław Ryszkiewicz – adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej UMCS oraz Pan Robert Wójcik – lekarz i poeta a zarazem przewodniczący komisji.

     Jurorzy przeczytali 782 wiersze, które 300 uczniów nadesłało z 68 szkół. Oto lista zwycięzców.

W kategorii tematycznej „ Jest to piękny świat”

I miejsce:

Greta Ostasz – Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju

Ewa Procner – Gimnazjum w Gromadzie

Anna Koszarna – LO im. ONZ w Biłgoraju

II miejsce:

Michał Seredziuk – Szkoła Podstawowa nr 4 w Zamościu

Diana Bednarz – Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Katarzyna Mil – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Grabowcu

III miejsce:

Magdalena Koziara – Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju

Ada Wrońska – Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Kamila Kwarciana – LO im. ONZ w Biłgoraju

 

W kategorii „Miłość…Wiara…Nadzieja…”

I miejsce:

Greta Ostasz – Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju

Maria Karpińska – Publiczne Gimnazjum w Lipinach Dolnych

Monika Burda – LO im. ONZ w Biłgoraju

II miejsce:

Maciej Jasiński – Szkoła Podstawowa w Goraju

Monika Młynarczyk – Gimnazjum nr 1 w Lublinie

Olga Krasa – LO w ZSBiO im. J. Dechnika w Biłgoraju

III miejsce:

Karolina Sławek – Szkoła Podstawowa nr 51 w Lublinie

Klaudia Florkiewicz – Powiatowe Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Anna Śmieciuch  - LO im. ONZ w Biłgoraju

 

W kategorii „ Idę młody genialny”

I miejsce:

Greta Ostasz – Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju

Magda Smoląg – Gimnazjum w Jarosławcu

Kamila Kwarciana – LO im. ONZ w Biłgoraju

II miejsce:

Bartłomiej Iwański – Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju

Mateusz Cich – Gimnazjum w Soli

Wojciech Wróbel – LO im. ONZ w Biłgoraju

III miejsce:

Joanna Igras – Publiczna Szkoła Podstawowa w Lipinach Górnych

Rita Ostasz – Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Joanna Kacik – III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

 

Wyróżnienia

Jerzy Skwarczyński – Szkoła Podstawowa nr 6 w Lublinie

Martyna Frączek – Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju

Antonina Markut – Szkoła Podstawowa nr 52 w Lublinie

Izabela Paszkowska – Publiczna Szkoła Podstawowa w Szyszkowie

Kacper Chmiel – Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju

Magda Reszczyńska – Szkoła Podstawowa nr 5 w Biłgoraju

Katarzyna Jabłońska – Szkoła Podstawowa im.Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie

Karolina Cichocka – Szkoła Podstawowa nr 22 w Lublinie

Magdalena Polska – Szkoła Podstawowa w Goraju

Joanna Kawa – Szkoła Podstawowa nr 6 w Lublinie

Agnieszka Małysza – Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Monika Malinowska – Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Rita Ostasz – Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Maja Kwiecień – Powiatowe Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Joanna Tatar – Powiatowe Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Paulina Gierchard – Zespół Placówek Oświatowych w Podedwórzu

Maria Karpińska -  Publiczne Gimnazjum w Lipinach Dolnych

Aleksandra Dolina – Powiatowe Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju

Wioletta Wyroślak -  Gimnazjum nr 12 w Lublinie

Paweł Pojęta – Gimnazjum nr 16 w Lublinie

Wojciech Wróbel – LO im. ONZ w Biłgoraju

Olga Krasa – LO w ZSBiO im. J. Dechnika w Biłgoraju

Iza Grudzień – III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Anna Śmieciuch – LO im. ONZ w Biłgoraju

Marlena Bielak – LO im. ONZ w Biłgoraju

Ewelina Zienkiewicz – III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

Katarzyna Mil – Zespół Palcówek Oświatowych w Podedwórzu

Katarzyna Król – LO im. ONZ w Biłgoraju

Magdalena Przytuła – LO im. ONZ w Biłgoraju

Anna Nowakowska – III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie

 

      W czasie uroczystości podziękowania otrzymali też nauczyciele i sponsorzy.

Wszyscy z zainteresowaniem przeglądali piąty już tomik wierszy uczniowskich. Są w nim nie tylko nagrodzone wiersze, ale i kilkadziesiąt innych – równie interesujących.

 

 

 

 

Oto indeks autorów:

Bednarz Diana ...................................................................................................................               56

Bielak Marlena ..................................................................................................................               17,42, 110

Bocian Ange1ika ............................................................................................................................ 28

Bodys Aleksandra .......................................................................................................................... 97

Bordzań Piotr ....................................................................................................................               69

Burda Monika ................................................................................................................................. 91

Bym Diana .........................................................................................................................               99

Chmiel Kacper ...................................................................................................................               8

Cich Jakub .........................................................................................................................                21

Cich Mateusz ....................................................................................................................               9

Cichocka Karolina ............................................................................................................               55,71, 100

Ćwik Aleksandra ..............................................................................................................               110

Darda Marta ......................................................................................................................               37

Dąbrowska Katarzyna .....................................................................................................               24

Dolina Aleksandra .......................................................................................................... ;              89

Filipczak: Aleksandra ......................................................................................................                41

F1orkiewicz Klaudia..........................................................................................................               89

Frączek Martyna ..............................................................................................................                51

Furmanek Witold ..............................................................................................................               26

Giercharad Paulina ...........................................................................................................               13, 38

Grudzień Iza .......................................................................................................................               67,678

He1man Edyta ...................................................................................................................               76

Hudecka Ewelina ..............................................................................................................               104

Igras Joanna.......................................................................................................................               7

Iwański Bartłomiej ............................................................................................................               7

Jabłońska Katarzyna ........................................................................................................               86

Jasiński Maciej ................................................................................................................................ 20, 83

Kacik Joanna .....................................................................................................................               16, 112

Karpińska Maria ...............................................................................................................               12, 88

Kawa Joanna......................................................................................................................               87

Kisiel Anna ........................................................................................... ............................               77

Kostrubiec Rafał................................................................................................................               70

Koszarna Anna ................................................................................................................                44,46,63

Kowalczyk Maria ............................................................................................................................. 99

Koziara Magdalena ..............................................................................................................               50

Krasa Olga............................................................................................................................               65,92, 111

Król Katarzyna....................................................................................................................               94, 111

Kułaga Klaudia ....................................................................................................................               25

Kwarciana Kamila.................................................................................................................               14,40,45,64, 114

Kwiecień Maja .....................................................................................................................               60

Larwa Paulina ......................................................................................................................               80

Leszczyńska Dominika .......................................................................................................               69

Łaba Magdalena....................................................................................................................               98

Łukasik Małgorzata .............................................................................................................               109

Malewska Joanna ................................................................................................................               104

Malinowska Monika ...........................................................................................................               11,59, 107

Małysza Agnieszka .............................................................................................................               58

Markut Antonina .............................................................................................................................. 52,523

Michnowicz Dominika ........................................................................................................               101

Mil Katarzyna .....................................................................................................................               18,64

Młynarczyk Monika ............................................... ...........................................................               34,89

Nowakowska Anna ........................................................................................................................... 96

Ostasz Greta ..................................................................................................................................... 6, 48,72,82

Ostasz Rita ......................................................................................................................... ,              10,35,61

Paszkowska Izabela .......................................................................................................................... 22,54

Pikuta Małgorzata ...............................................................................................................               78

Pluskwa Malwina .............................................................................................................................. 32

Pojęta Paweł ...................................................................................................................................... 36, 62

Polar Marcelina ....................................................................................................................               30, 103

Polska Magdalena .............................................................................................................................. 54

Proc ner Ewa ........................................................................................................................ ............. 27,56

Przytuła Magdalena .............................................................................................................               95

Rabiej Barbara ......................................................................................................................               75

Reszczyńska Magda.......................................................................................................................... 84

Seredziuk Michał ............................................................................................................................... 19,49

Skubisz Joanna .................................................................................................................................. 74

Skwarczyński Jerzy ............................................................................................................               23,85

Sławek Karolina ...................................................................................................................               83

Słomska Katarzyna .............................................................................................................               101

Smoląg Magda ...................................................................................................................                 9, 79, 102

Śmieciuch Anna..................................................................................................................                 6S, 92

Tatar Joanna.......................................................................................................................                 60

Waliłko Paulina...................................................................................................................                 31

Wardach Paweł...................................................................................................................                 72

Wilkos Aleksandra............................................................................................................................. lOS, 107

Wójcik Nina........................................................................................................................................ 70

Wrońska Ada......................................................................................................................                 S7

Wróbel Wojciech................................................................................................................................ IS, 43, 66

Wybranowska Angelika......................................................................................................                 73

Wyroślak Wioletta............................................................................................................................. 90, 106

Ziemińska Emilia................................................................................................................................ 39

Zienkiewicz Ewelina...........................................................................................................                 93,113

Ziomek Małgorzata............................................................................................................                 103

Znajomska Agnieszka........................................................................................................................ 97

 

 

Przy okazji bardzo przepraszamy dwie autorki z LO im. ONZ w Biłgoraju: Katarzynę Król i Annę Śmieciuch, których wiersze błędnie przypisaliśmy w tomiku innej osobie z tej samej szkoły, czyli Kamili Kwarcianej. To wynik naszego niedopatrzenia podczas układania zbiorku. Prosimy wybaczyć nauczycielkom, którym w codziennym pośpiechu zabrakło czasu na należytą staranność.

W zbiorkach  Ku pewności , pokrzepieniu…” już zamieściliśmy erratę, a teraz pragniemy – bo wiersze są piękne -  zachwycić się nimi na tej stronie.

 

Katarzyna Król  (s.40)

 

***

powoli

krok…po…

                  kroku

delikatnie

po niteczce

 

by nie zachwiać się

nie przekroczyć granicy

 

ślizgamy się

po kruchej

pajęczynie sumień

 

chcemy łagodzić wojny

a trujemy psy sąsiadów

 

upraszczamy dekalog

by łatwiej nam było

 

krok… po…

                  kroku

zbliżać się

do końca

 

 

Anna Śmieciuch  (s.45)

 

***

 

Idę młody genialny

drzwi zagranicznych ofert otwieram,

siłą wdzieram się „abroad”.

 

Biegnę młody patriota,

bycie kosmopolitą jest moim celem,

czy jestem z Polski? – Ależ skąd…

 

Uciekam zdolny genialny,

chowam się daleko z wiedzą

i tylko pieniądze albo nic.

 

 

Katarzyna Król (s.114)

 

***

codziennie umiera nam świat

czekając na cudowną szczepionkę

 

reanimacja?

- przeprowadza ją krzykliwy

antyglobalista

popijając coca-colę

 

wybitna jednostka

śpi na wycieraczce oszczerstw

i martwi się

że nie ma na czynsz

 

 

    Wiersze te tak bardzo nam się podobały, że choć nienagrodzone, postanowiliśmy nie tylko zamieścić je w tomiku, ale wykorzystać również w montażu poetycko – muzycznym, który zamykał uroczystość podsumowania konkursu. Jak poprzednio recytowali i śpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 2 oraz nasi absolwenci. W tym roku przygrywał solistom zespół muzyczny „ Desant”. 

Przekonaliśmy się nieraz, że siła uczniowskiego poezjowania jest niezwykła, zarówno wtedy, gdy się wiersze czyta, jak i wtedy, gdy się je słyszy i mówi.

Mamy nadzieję, że konkurs i w tym roku dostarczył pięknych przeżyć i wzruszeń wszystkim, którzy byli z nim związani. W kronice „Świata wierszy…” czytamy między innymi:

„Tacy pozostańcie na zawsze.

Dziękuję”.

Janusz Rosłan

„Dziękuję nie tylko za wspaniałą lekturę, nie tylko za wspaniałą recytację, nie tylko za występ muzyczny, przede wszystkim dziękujemy za te momenty wzruszeń, które podarowali nam Państwo”

Jurorzy

„Spotkamy się kiedyś u studni (…) i będziemy znów tacy młodzi”

Dziękujemy za te pięć lat.

Mariuszek i Matuszka

 

A o tym, jak bardzo kochana i ceniona jest uczniowska poezja niech świadczy lista osób, które całe przedsięwzięcie sfinansowały.

 

W tym gronie niezawodni włodarze miasta, gminy i powiatu:

Pan Janusz Rosłan - Burmistrz miasta Biłgoraj Pan Stanisław Schodziński - Starosta Biłgorajski Pan Mieczysław Borowski - Wójt Gminy Biłgoraj

Szefowie instytucji i właściciele firm prywatnych:

Pan Henryk Wereski - Dyrektor Banku Spółdzielczego w Biłgoraju

Pan Krzysztof Jażdżyk - Prezes Spółki MODEL OP AKOW ANIA w Biłgoraju Pan Adam Jamroz - Prezes Koła Miejsko-Gminnego ZKiORoBWP

w Józefowie

Pani Monika Pajor - F.H.U. TRAFFIe w Biłgoraju Pan Zenon Kotowski - Piekarnia w Biłgoraju

Pan Artur Kisiel - Firma SKRAW - MET w Biłgoraju Pan Leszek Szmyt - Biuro Rachunkowe w Biłgoraju

Państwo Alicja i Mariusz Szpinda - Apteka DOMOWA w Józefowie Wiesław Sołowiej - Firma budowlana "SOŁOWIEJ" w Biłgoraju

Darczyńcy indywidualni:

Pani Urszula Blicharz z Biłgoraja

Państwo Marta i Lesław Dąbrowscy z Biłgoraja Państwo Anna i Marek Furmankowie z Biłgoraja Pani Bożena Gromadzka z Biłgoraja

Państwo Małgorzata i Marek Kopaczowie z Biłgoraja Pani Jadwiga Król z Biłgoraja

Pani Monika Książek z Biłgoraja

Pan Marian Kurzyna z Biłgoraja

Pan Henryk Łój z Biłgoraja

Państwo Bogumiła i Ryszard Mazurkowie z Nadrzecza Państwo Krystyna i Jan Pastuszkowie z Józefowa

Pan Mieczysław Skura z Biłgoraja

Pani Zofia Woźnica z Biłgoraja

Państwo Grażyna i Robert Wójcikowie ze Zwierzyńca

Wierni konkursowi od pierwszej edycji sponsorzy z naszego "podwórka":

Pani Teresa Bogdanowicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Pani Małgorzata Wójcik - Dyrektor Gimnazjum nr 2

Pani Stanisława Dynos - opiekunka Sklepiku Uczniowskiego GROSIK w Gimnazjum nr 2

Pani Barbara Sosnowska - Przewodnicząca Rady Rodziców przy Gimnazjum nr 2 Pan Sławomir Śnieżko - Przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 5

Panowie Krzysztof Garbaty i Marek Gromadzki - nauczyciele Gimnazjum nr 2

Pomysł wydania wierszy uczniów w tomiku po raz piąty uczynili realnym:

Państwo Zofia i Marian Garbaczowie - właściciele Zakładu Poligraficznego HELVETICA w Biłgoraju.

Wszystkim bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy!