Palący - nie myśli, myślący - nie pali

Dnia 18 listopada 2005 r. w naszym gimnazjum odbył się turniej profilaktyczny promujący zdrowy styl życia. Tego typu turnieje odbywają się u nas każdego roku w listopadzie. Tym razem turniej przebiegał pod hasłem: "Palący - nie myśli, myślący - nie pali" i związany był z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia.

Inicjatorką takiego sposobu promowania zdrowego stylu życia jest pedagog szkolna - Anna Bodys, którą wspiera opiekunka Samorządu Uczniowskiego Agnieszka Neuman - Lipińska. W turnieju wzięły udział klasy pierwsze. Uczniowie, podzieleni na drużyny, rywalizowali w konkurencjach teoretycznych i sportowych. Musieli się wykazać nie tylko sprawnością fizyczną, ale także sporą wiedzą teoretyczną na temat szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie między innymi rozwiązywali krzyżówki, odgrywali scenki uczące asertywnej odmowy. Ponadto każda klasa prezentowała przygotowane wcześniej plakaty antynikotynowe oraz humorystyczne scenki. W części artystycznej turnieju wystąpił szkolny kabaret z krótkim przedstawieniem pt. "Jaś w tytoniowych tarapatach". Podczas turnieju swój debiutancki występ miały cheerleaderki.

Zmagania podczas wszystkich konkurencji były zacięte, ale minimalną przewagą punktów turniej wygrała klasa I B. Każdy uczeń zwycięskiej klasy dostał indywidualny antypytalon oraz słodki upominek od sklepiku szkolnego. Cała klasa otrzymała w nagrodę antypytalon na kartkówkę.

Takie turnieje to najciekawszy sposób promowania zdrowego stylu życia. My, uczniowie, nie nudzimy się jak podczas tradycyjnych wykładów. Dobrze się bawimy i jednocześnie wiele uczymy.